ג’וני בעלייה, ספרדית

שני אירועים מרכזיים בחיי מאז חגיגות ראש השנה (שהיו, בעצם אתמול).

1. ג’וני בעלייה. ביום הזיכרון לפני שנתיים חזרנו מבית העלמין הצבאי בחיפה, שנמצא ליד חוף הים. עם סיום הטקס, עלינו – יחד עם כל שאר העיר – חזרה לכרמל, דרך כביש פרויד, הכניסה הראשית לחיפה. למי שלא עלה בפרויד, מדובר בכביש ארוך מאוד ותלול מאוד: הכביש הפתלתל שרואים כשמתקרבים לחיפה. כיוון שהפקקים היו כה קשים שעמדנו במקום, התחלנו – אחי ואני – לדבר על כך שלו היינו הולכים ברגל היינו מתקדמים מהר יותר. מכאן היתה הדרך קצרה לתהיה של האם אנחנו יכולים לדחוף את האוטו עצמו במעלה פרויד, וכך נולד לו מבצע “ג’וני בעלייה” – לדחוף, ידנית, את הפג’ו 205 מדגם ‘ג’וניור’ (ומכאן “ג’וני”) מחוף הים עד לכרמל. ניצחון האדם על הטבע וכל זה, וגם סתם כי זה מגניב. הרי, מעתה בכל פעם שנעלה בפרויד ו/או נתקע בפקקים נוכל לומר – הא, אני את ההר הזה העליתי מכונית, שלא לדבר על לעלות בנסיעה.

המבצע נדחה שוב ושוב. אגם יצא לקורס קצינים (החלטנו שחבל שיקבל קילה וזה יהרוס לו את הקורס) ומיד לאחר מכן אני טסתי לשנה לחו”ל וחזרתי לפני שבועות אחדים. ועתה, רגע לפני שאני עובר לירושלים, הגיע הזמן לממש. לאחר דיונים לוגיסטיים שונים החלטנו שהדבר הראשון לעשות הוא POC – או בעברית צחה יותר, בדיקת היתכנות. קרי: לפני שאנחנו מנסים לדחוף את האוטו מהים עד לכרמל בכביש ראשי, לבדוק כמה אנחנו מסוגלים לדחוף אותו על גבעות קטנות יותר, “בשכונה”. למזלנו, חיפה מספקת הזדמנויות רבות לכך, וכך נולד לו היום אחה”צ “בדיקת ההיתכנות לג’וני בעלייה”, בהשתתפותם של אחי הנוסף אופק, אגם, שלי, ולזמן קצר גם של סטלן מקומי שעצר לידנו ועזר לנו לדחוף.

המסקנה העיקרית: לדחוף אוטו זה הרבה, הרבה יותר קשה ממה שחשבנו. בפרט: בעלייה, זה עוד יותר קשה. תת-מסקנה נוספת: התחושה/תובנה של “שיט, אנחנו לא מצליחים להחזיק את האוטו, תכף הוא מדרדר אחורה ומוחץ אותנו” – איננה תחושה נעימה.

אופרטיבית – מבצע ג’וני בעלייה נכנס להקפאה; או לנצח (זו עמדתי) או עד שנשיג עוד אנשים (נגיד, 10) ובמאמץ קבוצתי ננסה לדחוף את ג’וני את פרויד. זו הייתה דפ”א מלכתחילה, אבל עכשיו נראה שנצטרך לעשות גם בדיקת היתכנות קודם עם אותה קבוצה מורחבת, ו…. לא יודע. אולי כבר נמצא משהו קל יותר לעשות. 😛 בעצם – אחרי התייעצות נוספת עם אגם – הפרויקט עדיין לא מת, אז אם בא לכם לעזור (או שאתם מכירים מישהו שמכיר מישהו, וכו’) – צרו קשר. הדבר נכון לגבי כל עזרה (אפילו מורלית!) אבל בפרט אם יש לכם חשק להפגין את שריריכם ולעזור במאמץ הכיבוש של האדם את הטבע.

תמונות יש קצת בצד, ואת כולן אפשר לראות כאן בסט וכאן בסליידשואו.

2. ספרדית בהנאה. חזרתי מחו”ל ואני יודע ספרדית. אבל עזבתי את דרום-אמריקה כבר לפני חודשיים וחצי (בינתיים הייתי בעיקר בארה”ב ובאירופה) והספרדית מדרדרת מהר. אני רוצה לשמר אותה, וחושב על לשלב את השימור עם האהבה השנייה הגדולה שלי: כסף. אני מקווה (אחרי שאעבור לי-ם, ככה”נ) ללמד שיעורים פרטיים בספרדית. חשבתי שזה יהיה רעיון נחמד אם על הפליירים הבלתי-נמנעים יהיה לינק למין ‘אתר של המורה’, שמראה מי הוא, ואולי אפילו סרטון שלו מדבר בספרדית. בעצם, למה שה”שיעור ראשון חינם” לא יהיה כולו זמין באינטרנט? בכלל יש מקום ל’שלח לחמך על פני המים’ ולקנות את השפה לכל אלפי המוצ’ילרים שנוסעים (וסתם אנשים שאוהבים להרחיב אופקים, או לראות טלנבלות), ולא תמורת חצי המלכות, אה-לה המכון לידידות אמריקה ושאר גנבים. חיפוש ביו-טיוב על “ללמוד ספרדית” ושילובים דומים מעלה חרס ודי עצוב (דווקא על לימוד עברית יש ממש הרבה): אז כמו שאומרים, better to light a candle than curse the darkness.

כעבור כמה שעות, הנה התוצר הראשון, שהיה יותר קשה לייצור ממה שחשבתי, אבל עדיין לא לקח יותר מדי עבודה.

הערות:

א. אני מאוד אוהב את כל התחום של לימוד שפות, ובכלל יש אסטרטגיות שונות. אבל בגדול לדעתי סרטון כזה מאפשר יחסית בקלות ללמוד (את התוכן של מה שמופיע בו) – אפשר לקרוא ולשמוע שוב ושוב את המילה/ביטוי ולראות את התרגום, עד שהקלט החזותי/קולי נתפס.

ב. אפרופו ‘אסטרטגיות שונות’, יש אלף דרכים לומר (בכל שפה) “נעים להכיר”, וכו’. אז בסדר – בוחרים אחת, ומתחילים בה.

ג. דווקא בגלל שאני דובר אנגלית כשפת אם (ובלי-מבטא), ניכר (גם לי) שיש לי מבטא כבד בספרדית. מבטא ישראלי, שדווקא מתמודד עם ה-ח’ים בספרדית, אבל מוסגר במיוחד באות ר’ (ובחיתוך הדיבור הישיר, בניגוד לחצי-זמר הספרדי). אבל, כשמלמדים מישהו שפה, מניסיוני עדיף ללמד אותו בתחילה דווקא עם המבטא שלו. אם מלמדים אמריקאים עברית, למשל, עדיף ללמד אותם בעברית עם מבטא אמריקאי – קל יותר לעכל את הצלילים, במיוחד בתחילה. עם הזמן אפשר לעבוד על המבטא. לכן, למרות שאני כבר יודע (כשאני מתאמץ) לדבר ספרדית עם מבטא יחסית סביר (אם כי הספרדית שלמדתי היא בכל מקרה תערובת של מדינות שונות, ולכן לא מושפעת במיוחד מאף מדינה אחת) עדיף להתחיל עם מבטא ישראלי ככל האפשר. (אגב ובלי קשר, אני יכול לדבר גם ספרדית עם מבטא אמריקאי. זה נשמע נורא.)

טוב, זהו לבינתיים. רק רציתי לשתף.

5 thoughts on “ג’וני בעלייה, ספרדית

 1. תהנה מהחופש כל עוד את יכול, סלע 🙂 עוד מעט תתחיל ללמוד ולא יהיה לך זמן לדחוף מכוניות במעלה הרים.

 2. דבר אחד אני לא מבין לגביי ג’וני:
  ברוח השינוי שעובר עלייך, לא כדאי להחליף את הסרט שתלוי בו מכחול-בוגדני לכתום-מצטט-את-כהנא-בפייסבוק?
  סתם. אני סתם רע…
  הרי לא באמת חשבת שאני אקל עלייך את המעבר לצד השני, נכון? 🙂

 3. לגבי ג’וני – תבדקו את ביטוח הבריאות שלכם, לפני שאתם מתחילים. לפחות אגם מבוטח בצה”ל, ויכול לטעון שהייתה לו “תאונה מבצעית”

  לגבי לימודי ספרדית – חבר’ה אחרים ששילבו אהבה שלהם ללימודי שפה ולכסף הגו את הפיתרון הגאוני שנקרא Rosetta Stone, שזו לומדה, שמכילה המון שפות כבר בפנים. תבחר את השפה, את רמת הקושי, וסדרה של שאלות, וידאו וקטעי הקראה, יתחילו לרוץ לפניך.

  מקצועי מאוד, ועושה את העבודה (ברוסית למשל, מנסיון שלי), אבל עולה כסף (או שמורידים מהאינטרנט. אני יכול לצרוב לך אם אתה רוצה).

  1. מממ כן. אני חבר קופ”ח “אקסטרים” או משהו כזה, אז נראה לי שאני בסדר. אגם בשירות קבע, שזה כידוע הזמן האידיאלי להיפצע.

   לגבי לימודי ספרדית –
   1. היה נחמד אם היה משהו *חינם* באינטרנט (באנגלית יש בכמויות ביו-טיוב, ולא כולנו דוברי אנגלית).2
   2. רוזטה באמת נשמע מוצלח, אבל בפעם הקודמת שביקשתי שתצרוב לי משהו טענת ש”יש בעיה, הבול לא נדבק לדיסק”, יא חרא.
   3. בכל מקרה, מה שאני שוקל לעשות זה בכלל ללמד שיעורים פרטיים, וזה נראה לי נחמד אם אפשר לראות קצת את המורה מדבר את השפה לפני שפוגשים אותו. או אולי אפילו משהו כמו ‘שיעור ראשון חינם’, אז שאותו שיעור ראשון יהיה באינטרנט.

   ותודה על התגובות!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s