מערכי שיעור בגבעת רם, צעד ראשון

אז הבטחתי לעצמי שאני אתקדם קצת עם הפרויקט של מערכי שיעור בגבעת רם (ראו פוסט קודם: https://sellarafaeli.wordpress.com/מערכי_שיעור_בגבעת_רם) במהלך החופש, כי אחרת זה בחיים לא יקרה. ועכשיו שסוף-סוף ישבתי לעשות את זה, כמובן שההתקדמות הרבה יותר קשה ממה שחשבתי. אבל עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה!

ניסיתי וכשלתי להשתמש במערכות הממוחשבות השונות לכתיבת נוסחאות מתמטיות (למרות שליניארית בפרט מכיל הרבה מלל, אבל עדיין צריך את החלקים הלטיניים והמתמטיים). ליך לא הצלחתי להתקין (וממילא אין בו עברית. גם מי שחושב, ואני ביניהם, שבאקדמיה חייבים להתרגל לעבוד עם אנגלית – פה אני כבר מנהל מאבק בציר אחד, ואם זה לא יהיה בעברית פשוט אף אחד לא ישתמש בזה, וחבל). וורד אין לי. המת’ של אופן אופיס מסורבל מדי. בקיצור, גורנישט. החלטתי בינתיים לעשות את זה בכתב יד, ובעתיד (או בהווה) למצוא מישהו שיעתיק למחשב.

אז התחלתי. מה אני עושה? כותב מחדש את רשימת המשפטים – התוכן של מה שלומדים בשיעורים – רק יותר בפירוט, עם יותר חזרות והבהרות. בלי לדלג על שלבים, בלי להניח שאנשים מבינים מעברים. את מה שהייתי מצפה שספר קורס יעשה, להבדיל מסיכום שיעור (וזאת לא ביקורת לסיכום שיעור, שכמו השיעור עצמו, מתקדם יותר מהר ממה שרוב הסטודנטים מצליחים לעקוב אחריו). זו בפני עצמה סיבה מרכזית למה זה חייב להיות ממוחשב (ולא בכתב יד) – כדי שיהיה ניתן לערוך, להאריך ולהבהיר את ככל הניתן. התוכן מיועד (בעיקר, ולכל הפחות) למי שמצד אחד כבר למד את הקורס כולו ומצד שני עדיין לא מבין חלקים גדולים (ובתור מי שהיה במצב הזה לפני זמן לא רב, אני חושב שזה בדיוק מה שצריך).

למי שהיה ומכיר, אני מתעד את הרצאותיו של אליהו ריפס מסמסטר א’ של 2009-2010. החומר שלמדנו הוא חומר ציבורי לגמרי וקיים בצורה מלאה וזמינה למדי באינטרנט, אבל השיעורים שלמדנו נותנים מסגרת תיחום (וממילא החומר מיועד לתלמידי העברית, כך שמן הסתם זה בדיוק מה שהם צריכים). אז כרגע אני עובר משפט-משפט, מעתיק את גוף ההוכחה מהמחברת, ומרחיב בצורה ניכרת כדי שגם מי שלא הבין את ההוכחה הבסיסית יוכל, אולי, להבין אותה. נקווה שזה יצליח.
צריך להתחיל מאיפושהו, ו’הגדרת השדה’ נראית מוגזמת. התחלתי מאיפה שנראה לי שנכנסים כבר למשפטים באמת – אצלי במחברת זה השיעור של ה-16.11.09, עם המשפט שמוכיח שלכל וקטור במרחב-וקטורי יש הצגה יחידה לפי איברי הבסיס שלו. (בין השאר חלק מהתיעוד פה הוא למעני בלבד, כן?)

אז בינתיים יש לנו:

1. כל וקטור ניתן להצגה יחידה ע”י איברי הבסיס: http://cid-0bc8dd21e33b0f9f.skydrive.live.com/browse.aspx?path=/Math/Nihul%20Yeda%20Linearit/כל%20וקטור%20ניתן%20להצגה%20יחידה%20על-ידי%20איברי%20הבסיס&uc=3

2. בכל קב’ פורסת ניתן למצוא בסיס: http://cid-0bc8dd21e33b0f9f.skydrive.live.com/browse.aspx/Math/Nihul%20Yeda%20Linearit/בכל%20קב%20פורסת%20יש%20בסיס?uc=2

3. http://cid-0bc8dd21e33b0f9f.skydrive.live.com/browse.aspx/Math/Nihul%20Yeda%20Linearit/כל%20קב%20בתל%20ניתן%20להשלים%20לבסיס?uc=2

כאמור, בינתיים זה בכתב-יד, צולם והועלה ל-SkyDrive של מיקרוסופט. בתקווה מישהו (כרגע בתקווה אלון) יעתיק את זה לפורמט עריך ואז זה יהיה גוד טו גואו. מי שרוצה לעזור, מוזמן – קבצי הטקסט (“מה שאני צריך שתמירו לפורמט עריך”) נמצאים בלינקים לעיל. את הראשון תעשו מטוב ליבכם, ואם נראה שזה מצליח, יהיה אפשר פשוט לשלם לכם על הזמן שזה לוקח לכם (בנוסף לתרומתכם לאנושות כולה ולסטודנטי העברית בפרט).

כל ההתחלות קשות, אבל גם מסע של אלף מייל מתחיל מצעד אחד בודד. על קלישאות, אל הניצחון!

5 thoughts on “מערכי שיעור בגבעת רם, צעד ראשון

 1. מה לגבי וויקי?
  תראה למשל: http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_span
  ואם תיכנס לעריכה תראה שיש דרך להזין את כל הנוסחאות.

  וכך יותר אנשים יוכלו לתרום. ויש ויקיפדיה בעברית, אז בטוח ניתן להתקין וויקי בעברית (כל הקוד של וויקיפדיה זמין כקוד פתוח).

  יתר על כן, חלק מהערכים ניתן יהיה לתרום חזרה לויקיפדיה (הוכחות משפטים).

  1. ברור שאפשר להתקין וויקי בעברית – עשיתי את זה בעצמי מספר רב של פעמים (ולא צריך קוד פתוח, זו סתם הגדרה קונפיגורבילית).

   אני לא אוהב את שפת הנוסחאות של מדיה-וויקי – תמיד כשאני קורא נוסחאות בזה, זה מרגיש מסורבל ולא נוח. מה שיותר חשוב הוא שאני לא רוצה תרומה של הקהל הרחב לתוכן – כל החשיבות היא איכות ההסבר. לכתוב את ההסברים אני יכול בעצמי. שלישית, ויקיפדיה בד”כ אוהבים שדברים מתומצתים למדי, ופה אני מתכוון להיפך, להרחיב ככל האפשר, ולחזור על דברים.

   בקיצור, ויקי יכול להיות פתרון טוב, אבל נראה לי שהוא לא תואם בדיוק למה שאני מחפש ליצור. מה שכן, כמובן שכל הקבצים יהיו (למעשה כבר, וראה הפוסט הבא) זמינים לכל אחד, גם תכניהם בפורמט עריך, כך שמי שרוצה מוזמן להעתיק לויקיפדיה (ו/או לשים לינק).

  1. כנראה, אבל אני לא הצלחתי על המחשב שלי (בפרט, נתקעת לי התקנת מיק-טך). אגב, ליך גם לא נוח לשילוב בין אנגלית לעברית (באותו משפט, נניח).

 2. יש טעם בסיכומים באנגלית, לפחות במתמטיקה הרבה חבר’ה משתמשים בסיכומים של זמל (http://www.wepapers.com/Users/1541/Shushan_Shoshana, תתעלמו מהכותרות בהונגרית, הוא עושה את זה בגלל חברה שלו) שהוא כותב ב-LaTeX בזמן השיעור באנגלית.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s