כמעט שכחתי כמה אפשר להתרגש מהעבודה (או: איך נזכרתי שניהול ידע זה אדיר)

אחרי שנה של סחל’ה (ככה כותבים את זה? נו, מה שנשאר בתחתית של בקבוק מיץ) ועיסוק בקשקושים לא מעניינים וחסרי תכלית, כבר כמעט שכחתי מה זו תשוקה מקצועית אמיתית. הערב יצא לי להיזכר. חבר מהצבא, שהיום לומד בטכניון (זה כמעט רידנדנסי, ואיזה כיף זה לכתוב את המילה הזו בעברית) התקשר לבקש עזרה בתחום שקרוב לליבי (ניהול ידע בכלל, ו-ויקים בפרט), תחום שידוע לכל מי שעבד איתי בצבא שיש לי בו ניסיון רב. כיוון שבזמן שהתקשר הייתי עסוק בלהנציח את עוולות הכיבוש בנסיעה ב-443 (נו, אספתי חברה מהעיר מודיעין, מה אפשר לעשות) וכיוון שממילא אני לא אוהב לדבר בטלפון ובטח שלא שיחות מקצועיות ארוכות, ביקשתי מעמרי (זה החבר, אם לא הסקתם זאת לבד) שישלח לי מייל; זו הדרך לתקשר איתי, אמרתי לו.

התעכבתי ביום במענה, וכשהתיישבתי לענות למייל, הופתעתי מהאורך שיצא (TWGDS, כמובן). אחרי שכתבתי כאלף מִילים,
הרגשתי את התחושה שחסרה לי כבר שנה שלמה – תשוקה אמיתית והתרגשות מתחום מקצועי. ניהול ידע! זה כה אדיר! וויקים! בלוגים! להקים אתרים! מסדי נתונים! CMS!

בכל אופן, להלן מצורפת התכתובת (עד כה). גם לצרכי שימור והפצת ידע (כדי שבפעם הבאה שמישהו ישאל, אני אוכל להפנות אותו לפה, כמובן), וגם כי זה נראה לי מסמך אנושי מעניין (לגבי עצמי, כמובן. מה יכול להיות יותר מעניין?), שכן אלו המילים המתלהבות (מקצועית) הראשונות שזכור לי שכתבתי מזה זמן רב. בנימה אישית זו, זה גם מזכיר לי שוב שבתהיה ה….אין דרך להגיד את זה בעברית, gnawing, הקבועה לגבי מה לעשות בעתיד (“כשאהיה גדול”) – אני כבר יודע שיש לפחות תחום אחד שפשוט עושה לי את זה.

איזה כיף להיזכר שאפשר ככה ליהנות מהעבודה. עוד יבוא יום…

===========================================

2010/8/15 From: Omri ___

אמן סלע.

אני עושה לי איזה פרוייקט לקיץ. אני רוצה להקים מסד נתונים על מוזיקה שמתוחזק ע”י קהילה.
הבנתי שיש הרבה מאוד וריאציות למנוע של ויקי, ושאולי אחת מהן יכולה להתאים לי.
אני מניח שאתה מכיר כמה חלופות, היות ו[התייחסות לדברים מהצבא].

המסד יהיה מאוד דומה ל-***** בעיקרו, או אפילו ***** אם תרצה. כלומר המידע עצמו יהיה טבלאי ולא טקסטואלי, אם כי אולי אני אייצר דפי טקסט מהמידע הזה והם כן ייראו כמו “ערכים”.
כבר בשלב זה – נראה לי שויקיפדיה כנראה לא תתאים לעניין. מסכים איתי?

בכל מקרה אני רוצה ללמוד גם על מודל הניהול של ויקי וליישם אצלי:
עריכות, גלגול לאחור, דפי דיונים – הייתי רוצה להבין טוב יותר איך עובד העניין הזה, גם ברמת מסד הנתונים.

אשמח אם תוכל:
1. לספר לי על זה, או
2. לשלוח לי כמה קישורים רלוונטים, או
3. להפנות אותי למישהו שמבין יותר טוב

תודה רבה אחי!
🙂

================================

from Sella Rafaeli
to Omri ___
date Mon, Aug 16, 2010 at 11:02 PM
subject Re: ויקי-מוסיקה
mailed-by gmail.com

הממ… אוקיי. אני אענה בכמה מישורים, ובעיקר אפנה אותך למקומות נוספים בהם תוכל ללמוד עוד (רמז: גוגל ו-ויקיפדיה), ואני מקווה שזה בערך מה שאתה מחפש. אם משהו אחר, אז תגיד.

אכן יש כמה סוגים שונים של ויקי. אני מומחה בעיקר למדיה-ויקי, שהוא סוג הויקי שעליו יושבת ויקיפדיה. (קצת הבהרת טרמינולוגיה: “ויקיפדיה” הוא שם של אתר, שהוא ויקי [סוג של אתר], ובפרט מדיהויקי Mediawiki, שהוא סוג של ויקי). אם אתה רוצה מידע טבלאי אז מדיה-ויקי זה באמת קצת אובר-קיל, וזה לא מה שהם מצטיינים בו.

לא נשמע לי שמה שאתה צריך זה ויקי, אבל לצורך העניין, תסתכל על זה:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_wiki_software

זה סיכום של כל סוגי הויקי, ומה טוב ולא טוב בכל אחד מהם.

יש אינסוף מערכות ניהול תוכן (Content Management Systems, CMS) ולכל אחת יתרונות וחסרונות. אפשר להתבחבש בזה עד אינסוף; אפשר לעשות בזה תואר, אפשר להיגרר לפורומים באינטרנט ולחפור על זה… אין לזה סוף, והשאלה היא מה המטרה שלך.

אם אתה רוצה להקים אתר על מוזיקה (כלומר, אם זו המטרה העיקרית) אז ראשית שאל את עצמך האם יש הצדקה (וסיכוי בכלל) לפתוח אתר חדש. יש אינספור אתרים על מוזיקה, וחלקם מוצלחים מאוד. אולי עדיף לחבור לאתר קיים? יש כמה אתרים סטארט-אפיים ואני בטוח שהם ישמחו לעזרה של סטודנט בטכניון תסתכל למשל על http://mima.co.il/, אתר חמוד מאוד (ולא כ’כ מוכר) שמוקדש לטריוויה על שירים. הוא קצת דומה ל-songfacts האמריקאי, שהוא כמובן כבר אתר רציני מאוד. שרוצה להתנדב בחינם וללמוד איך לשפר את האתר שלהם. זה הזמן להזכיר שכל אתר כמו סונג-פקטס (וכך גם לגבי *****) הוא פרויקט תוכנה רציני שלוקח הרבה אנשים עם ניסיון וזמן, ולא משהו שסביר שסטודנט ירים לבדו בקיץ. זה לא אומר לדכא את רוחך, רק לשים בפרופורציה שנדרש עבודה וזמן כדי להגיע לדברים האלה. אתה בחור מוכשר ואין סיבה שלא תלמד איך לעשות את כל הדברים האלה, רק דע שהיריעה גדולה. אבל על כך ראה גם בהמשך.

אני אעיר הערה משמעותית: בדיוק לפני שנתיים, כשהייתי על סף שחרור מהצבא, עסקתי במשהו דומה מאוד: היה לי זמן פנוי, והיה לי חלום להקים אתר על מוזיקה. בפרט, רציתי אתר שיספק הסברים לשירים. כלומר, “על מה השיר נכתב”, ולמה האמן מתכוון במילים שהוא כתב. זה תמיד העסיק אותי, והפריע לי שכ’כ קשה למצוא על זה חומר. בד בבד, רציתי באמת ללמוד קצת איך ‘הדברים האלה עובדים’ – אתרים, ויקים, מסדי נתונים, וכו’… השקעתי בזה זמן ומאמץ (וכסף, למרות שבדיעבד בלי סיבה). קניתי דומיין, hesber.com, ואירחתי עליו כל מיני דברים. זה לא טריוויאלי (למי שלא יודע איך עושים את זה) ואכן הייתה עקומת למידה. אם תלך לדומיין אתה עדיין יכול לראות לינק לויקי הזה (למרות שמסד הנתונים שלו התחרבש מאז ולכן הרוב שם זבל. החלום שלי, מיותר לציין, לא התגשם, אבל ‘מימה’ הם תחליף לא רע) ולעוד מיני-פרויקטים שאירחתי עליו; חלקם לזמן קצר וחלקם לזמן ארוך. בין השאר הבלוג שלי בדרא’מ היה עליו, ולדעתי עדיין קיים (http://www.hesber.com/blog, לקריאה משובחת).

בלוגים, אגב, הם פלטפורמה מצוינת ל’אתר’ קטן (מהסוג שמקימים בחינם וצ’יק-צ’ק, ומכיל הרבה אופציות אוטומטיות לקנפוג). הכוונה לפלטפורמה של בלוג, שאיתה עושים מה שרוצים (ולאו דווקא כותבים בלוג). אם אתה מקים בלוג בעצמך, אז יש את כל התהליך הקבוע של הקמת מסד נתונים וכו’ (אני אבהיר, אם אתה לא יודע, שכל הדברים האלה לא דורשים ידע טכני מעמיק, ורובם קיימים כאופציה אוטומטית ברוב אתרי האירוח. רק צריך ללמוד עם לעבוד עם אתרי אירוח וכיו’ב – לא הכי קשה, לא הכי קל. עם סבלנות ויזע הכל מגיע).

הנה לדוגמא האתר של הועד החוגי של החוג לפסיכולוגיה באונ’ שלי, שאני ‘הקמתי’ (זה לקח בדיוק 3 לחיצות עכבר): http://psicho567.wordpress.com/. יש שם אפילו לינק לויקי (של מישהו אחר) על פסיכולוגיה, אם זה מעניין אותך – כמובן שגם ויקים הם מצוינים בתור אתרים.

טוב, אז לאן הגענו? אני מקווה שנתתי לך כמה פוינטרים. אם תגיד לי ביתר פירוט מה אתה מחפש, אני אוכל לענות באופן יותר ספיציפי. בפרט, אם אתה רוצה להקים אתר, אז בוודאי שכדאי לך להיסגר על בדיוק-בדיוק מה אתה רוצה לעשות לפני שאתה בוחר את הכלי. מצד שני, אם אתה רוצה בעיקר ניסיון, אז אני מציע לך בהחלט להקים ויקי ו/או בלוג על דומיין משל עצמך. זה לא צריך לקחת יותר מדי זמן, וזה תהליך למידה מעולה. בכלל, הדבר הכי חשוב ללמוד הוא איך ללמוד לבד. אפשר ללמוד הכל לבד: גוגל הוא חברך, ויש בו באמת הכל. גם בויקיפדיה יש לא מעט, ובפרט בכל מה שקשור לויקים.

לסיכום, אני ממליץ לך להציב לעצמך יעד (ראשוני): להקים ויקי/בלוג על דומיין משלך (עם כתובת נורמלית פלוס-מינוס). חיפוש קל בגוגל ייתן לך איך להתחיל. (אגב, הכל-הכל יש בחינם. אל תוציא שקל על זה, חוץ משעות השקעה, לפחות בהתחלה.). בדרך תלמד את כל הדברים שציינת, ועוד.

אז,
1. סיפרתי לך על זה.
2. קישורים רלוונטים: א. http://www.google.com, ב. http://en.wikipedia.org. כל דבר שתרצה לדעת, יש בשניהם.
3. אני כנראה האדם המתאים מאוד לשאלות כאלו (אלא אם בא לך לשכור חברה בכסף רב. אני לא ממליץ.), לפחות מבין מי שאני מכיר.

מקווה שעזרתי, ובהצלחה.

סלע

===================

One thought on “כמעט שכחתי כמה אפשר להתרגש מהעבודה (או: איך נזכרתי שניהול ידע זה אדיר)

  1. וראוי לציין שמערכת CMS שנחשבת איכותית מאוד, ויש לה קהילה מגניבה בארץ, היא דרופל (drupal).

    נ.ב.
    כשכתבת ***** התכוונת ל-****, נכון?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s